Nový Manažer Hotelu Hilton Prague Old Town

This information originated in Czech.

April 12, 2010

PRAGUE, Czech Republic -  S potěšením oznamujeme, že pan Luca Crocco byl jmenován novým generálním ředitelem hotelu Hilton Prague Old Town.

Luca Crocco, Ital, (43) vystudoval Business Administration v Udine a v oblasti hotelnictví pracuje pro společnost Hilton Worldwide už 14 let. Svou kariéru zahájil v hotelu Hyde Park v Londýně (Trusthouse Forte) a Royal Monceau v Paříži (CIGA Hotels). Pro společnost Hilton začal Luca pracovat v roce 1996, a to v hotelu Hilton London St. Ermin’s, kde zastával různé manažerské pozice v oddělení food & beverage (restaurační provozy). Poté pracoval v Hilton Belfast, Hilton Glasgow a Hilton Nova Yardinia v Itálii jako provozní ředitel. Luca strávil 4 měsíce v hotelu Conrad Istanbul jako prozatímní generální ředitel a poté se přesunul na pozici ředitele food & beverage pro Evropu. Pracoval také v Maďarsku, kdy se podílel na přípravě otevření hotelu Hilton Visegrad v roce 2008 jako generální ředitel.

Luca je ženatý a má tříletou dceru.

About Hilton Hotels & Resorts

For nearly a century, Hilton Hotels & Resorts has been proudly welcoming the world's travelers. With 575 hotels across six continents, Hilton Hotels & Resorts provides the foundation for memorable travel experiences and values to every guest who walks through its doors. As the flagship brand of Hilton, Hilton Hotels & Resorts continues to set the standard for hospitality, providing new product innovations and services to meet guests' evolving needs. Hilton Hotels & Resorts is a part of the award-winning Hilton Honors program. Hilton Honors members who book directly through preferred Hilton channels have access to instant benefits, including a flexible payment slider that allows members to choose nearly any combination of Points and money to book a stay, an exclusive member discount that can’t be found anywhere else, free standard Wi-Fi, and digital amenities like digital check-in with room selection and Digital Key (select locations), available exclusively through the industry-leading Hilton Honors mobile app. Begin your journey at www.hilton.com and learn more about the brand by visiting news.hilton.com or following us on Facebook, Twitter and Instagram.